Péče o pleť v zimním období

Naše pleť v zimě vyžaduje mimořádnou péči. Vlhkost vzduchu ve vytopených místnostech i venku je nízká, proto pleti odebírá vodu, čímž ji vysušuje. Mazové žlázy navíc vylučují jen málo tuků. Metabolismus také funguje pomaleji a méně kvalitně než v letním období. Kůže tak ztrácí elasticitu, nedostatek mazu zeslabuje ochranný film, a proto je pleť křehčí a drsnější.

V zimě naši pleť nejvíce zatěžují mrazy, hlavně ji však ohrožují prudké přechody mezi vyhřátými místnostmi a venkovním mrazem. To je navíc doprovázeno nepříjemnými projevy, kdy namrzlá kůže rudne, vysušuje se, rozpraskávají rty, kůže na rukou zdrsní. Cítíme, že je potřeba něco s tím udělat.

Jak tedy správně o pleť v zimě pečovat?

Ráno pleti dopřejte řádnou zásobu tuku pro celý náročný den. Používejte hutnější denní krémy s přírodními výživnými složkami. Ty umí vlhkost udržet přímo v buňkách, ale udržují ji i na povrchu pleti, která tak zůstane po celé hodiny svěží a pružná. Na noc naopak použijeme již pouze lehký zvlhčující krém.

I v zimě používejte make-up. Kvalitní make-up vytvoří také ochranný film, navíc vaši pobledlou pleť oživí a zjasní. Dbejte však na správné barvy, používejte především nazlátlé a bronzové odstíny. Zvlhčující rtěnky ošetří citlivou sliznici rtů, která má největší tendenci k vysoušení a praskání. Tónovací balzám na rty, obsahující včelí vosk, jenž má regenerační účinky a vitamín E jim krásně prospěje.

V neposlední řadě dbejte na dostatečný přísun tekutin. Unavená, šupinovitá a suchá pleť svědčí o tom, že váš pitný režim je pro ni nedostačující. Okolní vzduch obsahuje v zimním období málo vlhkosti, pleť ji proto potřebuje absorbovat zevnitř. Vhodné jsou minerálky, ovocný či bylinkový čaj. Káva má účinek dehydratující, proto s ní šetřete. Nezapomínejte na vitamíny a snažte se jíst hodně čerstvého ovoce. Za dostatek vlhkosti a kvalitní péči se vám pleť brzy odmění nově nabytou elasticitou.