Hloubkové ošetření aknózní pleti

Akné je neinfekční chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových vývodů. Projevy akné postihují  80 - 100 % mladistvých ve věku od 11 do 25 let.

Při akné je postižena pilosebaceózní jednotka, která je typická pouze pro člověka. Je tvořena vlasovým folikulem, do kterého ústí mazová žláza, která produkuje olejovitou hmotu, sebum. Maz je vylučován ústím folikulu na povrch kůže a podílí se na vzniku ochranného hydrolipidového filmu kůže.  Na těle je 300 000 mazových žláz, které se vyskytují převážně v oblasti obličeje, dekoltu a zad. Za den je, za normálních okolností, vyprodukováno 2 – 3  g mazu.

Akné je onemocnění multifaktoriální. Na jeho vzniku se podílí zvýšená tvorba mazu, zvýšená a zrychlená produkce zrohovatělých buněk, bakteriální flóra především Propionibakterium acne. Dalšími faktory vzniku jsou genetická predispozice, hormonální změny –psychický stav, mechanické dráždění, ale může být způsobeno také léky. Onemocnění může být vyvoláno tedy změnami endogenními (např. hormonální změny), exogenními (např. kosmetika, vliv UV záření, exkoriace) nebo může vznikat z jiné akneiformní příčiny (léky – např. kortikosteroidy, jód, bróm, lithium, barbituráty, vitamíny B, anabolika, antiepileptika, psychofarmaka).