11 způsobů jak předejít akné

Akné kromě nepříjemných fyzických projevů může přivodit i psychické potíže. Jak se zbavit a předejít akné?

1. Nedotýkejte se obličeje.
Zní to jako jednoduchá rada, ale schválně se zaměřte na to, kolikrát za hodinu se obličeje nevědomky dotknete, rukama se dotýkáme všeho kolem nás. Pot, špína, maz, bakterie a viry se lehce šíří přes povrchy, jako jsou kliky u dveří, pulty v obchodech nebo držadla v metru.

2. Myjte si obličej alespoň dvakrát denně.
Mytí obličeje s použitím speciálních čistících přípravků je tím nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout pupínkům. Mytím obličeje se zbavíte špíny, mazu, cigaretového kouře, které se přes den nabalují na obličej a přispívají k tvorbě akné.

3. Používejte ochranný krém na den a na slunci.
Ochranný krém chrání pleť před negativním působením vnějšího okolí. V létě používejte hydratační krémy s SPF ochranou, v zimě výživné hutnější krémy.

4. Vyberte si vhodnou dekorativní kosmetiku.
Příčinou nevzhledných pupínků může být i váš make-up. Pokud máte pocit, že se vám akné zhoršilo, zkuste vyměnit značku nebo typ make-upu.

5. Bez ohledu na typ kosmetiky se nezapomínejte každý den důkladně odlíčit.
Odličování je základní krok k hezké a zdravé pleti. Na odlíčení můžete použít speciální gel nebo mléko.

6. Nezapomínejte na sprchu.
Je důležité nejen pravidelné mytí obličeje, ale i celého těla. Pocení pomáhá vyčistit póry a odvádí odumřelé kožní buňky na povrch pokožky. Pokud si nesmyjete tyto odumřelé buňky a sůl, ucpete si póry a připravíte si tak nejlepší půdu pro akné.

7. Pokud trpíte na akné na těle noste volnější oblečení.
I když se nejčastěji akné objevuje na obličeji, někteří se s ním potýkají i jinde na těle. Akné vzniká také třením, horkem a neustálým kontaktem pleti s oblečením nebo sportovním vybavením.

8. Nekuřte.
Kouření škodí nejenom zdraví, ale také kráse. Kuřačky mají mnohem dříve vrásky, suchou pokožku, později se jim hojí rány a mají také mnohem více nemocí.

9. Zaměřte se na svůj jídelníček.
Akné lze částečně ovlivnit i vhodně zvolenou stravou. Mezi potraviny, které akné podporují, patří: alkohol a kofein. Je důležitý především dostatek ovoce a zeleniny.

10. Zacvičte si.
Skvělým způsobem, jak zlepšit vzhled pleti, je pravidelné cvičení. Cvičení také pomáhá od stresu a stres je podnětem k vzniku akné.

11. Pravidelně navštěvujte kosmetičku.
Nezapomínejte ale i na domácí péči! Pokud budete pečovat o svou pleť denně, zbavíte se akné!